Opis settingu fantasy Krucjata
Megakonkurs http://megakonkurs.com/content/blogsection/1/45/
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Opis settingu fantasy Krucjata Strona Główna
->
Pytania
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Krucjata
----------------
Od Autora
Od Rysowników
Pytania Ogólne
Fragia
----------------
Pytania
Co we Fragii piszczy
Patria
----------------
Pytania
Z Jedwabnego Szlaku
Northia
----------------
Pytania
Sztuka wojny
Skaldowie
Pustkowia
----------------
Równiny Burzy
Zapomniani
Duży Worek
----------------
Wszystko i nic
Pomysły niesprecyzowane
Tawerna dziejów
----------------
Problemy Gurdonu
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Sheverish
Wysłany: Sob 17:47, 06 Sty 2007
Temat postu:
Najpierw o tym co na końcu - czyli o śmierci.
Northia - zależnie od obszaru - reinakarnacja, albo coś na wzór Valhalli, krainy wiecznych łowów, albo uczt.
Fragia - świętych obcowanie. Dusza wędruje na niebo (niby skąd jest tyle gwiazd na niebie?), albo pod ziemię (jest to rodzaj reinkarnacji, gdyż wierzy się, że źli ludzie często wstają jako potwory, demony itp z grobów by tępić ludzi tak samo po śmierci jak i w trakcie...).
Patria - Księga Sześciu Praw wspomina o Nieboskłonie, czyli rodzajowi nieba, dobrzy stają się gwiazdami, albo pyłem tworzącym mgławice. O złych zapiski nic nie mówią...
Ocalenie.
1. W kupie siła - to na pewno.
2. Tylko magia kapłańska potrafiła odpędzić Nadburzę.
3. Kapłani potrafią leczyć. Niewiele plag nie da się zwalczyć czarami.
4. Magia zwalcza magię. Szamani Northii vs Kapłaństwo Fragii (niezapominajmy o magach Patrii). Gdyby nie to, że każdy naród posiada swych magów/kapłanów/szamanów bitwy są głównie zmaganiem miecza i tarczy, zdolności dowódców i warunków pogody. Większość wypocin klas magicznych zostaje unieszkodliwiona przez wrogich czarujących. Przy czym magia Fragii jest głównie defensywna, a Patrii ofensywna.
5. Jest też trochę mitu ze starych czasów. Gdy wojownicy idą z modlitwą na ustach w bój i dokonują wielkich czynów, są pamiętani na długo (bogowie dali wygraną), a gdy przegrają.. był to poprostu błąd człowieka, który źle zrozumiał wolę bogów - o porażkach każdy próbuje zapomnieć.
Saligia
Wysłany: Sob 14:46, 06 Sty 2007
Temat postu:
"Religia wiele razy ocaliła Fragię." -> w jakim sensie? Chodzi o coś nadnaturalnego, czy po prostu o to, że religia ich łączyła, a wiadomo, że w kupie siła. No, i przed czym tak "wiele razy" ocaliła Fragię?
EDIT: O właśnie, jeszcze jedno. Jak wygląda (i czy w ogóle wyglada) życie pozagrobowe? A może reinkarnację mają, czy coś w tym stylu...?
Sheverish
Wysłany: Sob 1:03, 06 Sty 2007
Temat postu:
Hierarchia jak chrześcijańska (ale nie ma papieża, najwyższy stopień to rada Kardynałów zwana też Wielką Radą).
Inkwizycja będzie. I to jaka...
Ogranicznikiem jest życie Rycerza. Przez pierwszych kardynałów (mianowanych przez pierwszego krola Fragii północnej - Juliosa Ojca Narodów). Było to ok 1200 roku przed erą Wielkich Wojen. Państwo potrzebuje jednolitej religii. Teotyrion założyny przez Juliosa potrzebował jej na pewno...
Saligia
Wysłany: Sob 0:59, 06 Sty 2007
Temat postu:
"został zebrany w całość i objęty ogranicznikiem." - przez kogo? Kiedy? Co tego kogoś (lub kogosiów) skłoniło do takich działań? Jakie, ogólnie rzecz ujmując, jest podłoże historyczne tej religii.
Hehe.. a co z moją ulubiona "religijną" organizacją, czyli inkwizycją? :>
O własnie... hierachię jakowąś mamy?
Sheverish
Wysłany: Sob 0:50, 06 Sty 2007
Temat postu:
Siedem Cnót to wierzenia pogańskie, animistyczne i szamanizm, który został zebrany w całość i objęty ogranicznikiem. Siedem głównych bóstw zebranych w jedno ciało tworzy "Ideał Rycerza". Wszystkie pomniejsze bóstwa to nic innego jak duchy.. tylko już nie drzew, kamieni i gwiazd, ale budynków, zdarzeń i rzek (to jest akurat pozostałość dawnych czasów - rzeki i jeziora), a także dróg, tawern, kramów itp...
Religia wiele razy ocaliła Fragię. Obecnie jest to jeden z niewielu elementów spajających ją w sojusz i popychający w Krucjaty. Władcy dbają o większość świątyń i miejsc kultu. Prorocy często prowadzili wyprawy na święte miasto.
Istnieje ateizm i filozofia. Głównie w Kalintrii. W reszcie regionów wiara płonie, ludzie chodzą na pielgrzymi, drogi miecza (coś jak droga krzyżowa, ale opowiada historię pierwszej krucjaty)... Właściwie wszędzie gdzie istnieje wiara, jest ona silna.
Saligia
Wysłany: Sob 0:19, 06 Sty 2007
Temat postu:
Cała Fragia jest taka bogobojna, czy istnieją bardziej laickie tereny? Jeżeli tak, to z czego to wynika? No i z czego wynika też taka silna religijnośc, jeżeli o tym mówimy...
Jacyś prorocy? mesjasze...? Jakie są początki tego wyznania?
Sheverish
Wysłany: Wto 23:18, 19 Gru 2006
Temat postu: Religia w życiu
Religia we Fragii (jak i w innych stronach świata) jest bardzo istotna. To właśnie wiara jest jednym z powodów dla, którego toczy się Wielka Wojna. To o problemy ze zrozumieniem tekstów wiązały się niektóre konflikty i wojny.
System bóstw Fragii
Wiara, Nadzieja, Obowiązek, Siła, Odwaga, Piękno i Wiedza - Siedem Cnót Fragii. Najważniejsi bogowie traktowani niekiedy jako jeden z siedmioma wcieleniami. W każdej świątyni znajduje się przedmiot (albo siedem) im poświęcony. Niekiedy jest to świecznik o siedmiu ramionach, niekiedy posążek w kształcie graniastosłupa o podstawie siedmiokątą (każdy bok z płaskorzeźbą innej Cnoty), czasami siedem figurek. Wszystko zależy od zamożności danej świątyni. Siedem Cnót czci się w całej Fragii...
...Nikomu raczej nie uda się zliczyć wszystkich małych bóstw - czczonych na niewielkim terenie (w jednej wsi, jedna kapliczka, jeden zakon). W każdym malutki miejscu kultu jest miejsce dla Siedmiu Cntót i dla bóstwa jakie chcemy wyróżnić. A cóż jest bóstwem? Ponieważ Fraganie wciąż w tradycji mają silny kult przodków, za odpowiednią ofiarą, nasz praojciec może zostać świętym opiekunem naszych włości. Zostanie wyniesiony na ołtarze (albo raczej ołtarzyk) i wybudujemy mu kapliczkę. Większe rody mają po kilkanaście kaplic w siedzibach, gdzie czczą najznamienitszych ojców i najcudowniejsze matki swoje. Patronów, również mają lasy, jeziora, bagna, miasta, większe kamienice, forty, zamki, porty, okręty - co się da!
Jak modlą się we Fragii?
Raz dziennie, około godziny dwunastej, biją dzwony na modlitwę. Każdy stara się przerwać pracę i minutę wytrwać w skupieniu i rozmyślaniach nad życiem i wiarą. Taki obyczaj wprowadzono zaledwie dwieście lat temu (w porównaniu z tradycją wiary mającą swe poczatki dwa tysiące lat temu) na pamiątkę śmierci tysięcy żołnierzy na pustyniach pod Iberburgiem. Wielka, krwawa bitwa została zachowana w pamięci jako przestroga, że każdy może umrzeć nie zdąrzywszy się wcześniej pomodlić.
Od nie pamiętnych dziejów Fraganie zbierali się w miejscach kultu i zapalali siedem (później osiem - od podboju Jurgenu i rozpowszechnienie małych bóstw) świec na ołtarzyku. Bogaci palili również wonne kadzidła w swych kaplicach i słuchali cudownych chórów (szkoły muzyki mają już nawet po kilkaset lat). Biedni ustawiali świece na stole, a odświętnym obrusie i spożywali kawałek suszonego mięsa jaki otrzymywali od świątyni (tradycja nakazuje, by w dni świąteczne - a jest ich jedenaście w roku - świątynie Siedmiu Cnót rozdały biednym po niewielkim kawałku suszonego, solonego mięsa). To w święta.
Fraganie uważają, że Siedem Cnót i bogowie mali słyszą nas niezależnie od tego co robimy i gdzie jesteśmy oraz, że lubią słuchać ludzi. Nie boją się zwarcać do bóstw otwarcie. Przekazują im swoje myśli, rozważania i refleksje, a tylko od czasu do czasu używają wyuczonych formułek i modlitw. Dla Fragan modlitwa oznacza rozmowę (zresztą w ich języku słowa te niewiele się od siebie różnią).
Ktoś chce coś wiedzieć dalej? Ktoś ma uwagi?
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin